×
Social
Sănătate
Economic
Educație
Cultură
Evenimente
Administrație
Sport
Publicitate
4.5912
5.2390
Ziar Braila
TOPUL SCUMPIRILOR DIN PRIMUL SEMESTRU AL ANULUI 2026


• 27 iunie 2026, Liliana MUNTEANU


• INFLAȚIA DEPĂȘEȘTE 11% ÎN PRIMELE ȘASE LUNI •
Sentimentul că banii nu ne mai ajung este o realitate resimțită de tot mai mulți dintre noi și este generat de creșterea incontestabilă a costurilor de trai. Pentru a recăpăta controlul capitalului propriu este esențial să optimizezi bugetul prin reducerea cheltuielilor neesențiale; crearea unui plan financiar pe care să-l respecți cu strictețe și diversificarea surselor de venit.

Mici ajustări ale stilului de viață vă pot aduce economii importante pe termen lung: spre exemplu obișnuința de a găti acasă, controlul mai atent al consumului de electricitate, gaze, apă, efortul de a cumpăra bunuri de consum în baza unei liste stricte și autoeducarea în sensul de a nu cumpăra impulsiv. Datele publicate de Institutul Național de Statistică (INS) arată că inflația a accelerat periculos în primul semestru al anului, depășind 11%. Scumpirile sunt generalizate, iar topul din prima parte a anului a fost dominat de domeniile energiei, serviciilor și al produselor alimentare.

TOPUL SCUMPIRILOR (înregistrate în primul semestru)
1. ENERGIE ȘI COMBUSTIBILI

• Energie electrică: +55,49%
• Motorină: + 36,85%
• Benzină: +30,55%2. SERVICII
Sectorul de servicii a înregistrat cea mai mare majorare anuală dintre toate categoriile +13,53%. Sunt luate în calcul aici majorările la întreținere, transport, chirii.

3. ALIMENTE
• Cafea: +21,12%
• Ouă: + 14,12%
• Lapte de vacă: +12%
• Carne de vită: +11,58%

În contextul în care, în primul trimestru al anului 2026 în România se înregistrează un declin economic de 1,2% (serie brută) față de aceeași perioadă a anului trecut, scumpirile constatate au un impact negativ asupra bugetelor fiecărei familii.

Combustibilul reprezintă una dintre cele mai importante componente ale cheltuielilor, scumpirea acestuia afectând creșterea economică a firmelor din domeniu și reducând competitivitatea unor operatori. Legat de prețul la combustibil, în România se înregistrează un paradox economic: este singura țară din Europa în care s-au scumpit motorina și benzina la pompă. Deși, pe fondul calmării tensiunilor între SUA și IRAK, prețurile carburanților au scăzut pe piața internațională, România este un caz aparte în Uniunea Europeană, fiind țara cu cea mai mare creștere a combustibilului din UE unde media a înregistrat o scădere de 1,9%.

Românii se tem că în continuare ar putea urma noi valuri de scumpiri. Patru din zece români afirmă că veniturile lor au scăzut în ultimul an și opt din zece se tem că prețurile vor continua să crească.

În concluzie, românii sunt pesimiști pentru următoarele șase luni ale acestui an, scumpirile fiind principala îngrijorare a populației așa cum reiese din studiul recent INDEX al Sentimentului Economic realizat de INSCOP pentru New Money, citat de revista “Capital”.